Sport Idea is an exclusive distributor of SportMind in Poland and have worldwide exclusivity for dance.

Dlaczego SportMind oraz coaching lub praca z psychologiem wzajemnie się uzupełniają?

Diagnozy SportMind dają obraz wewnętrznego stanu mentalnego sportowców dostarczając w ten sposób trenerom wiele użytecznych informacji do wykorzystania przed meczami i w długofalowym ich rozwoju .  Uzyskane stamtąd informacje i ich odpowiednia interpretacja pozwalają uzyskać  odpowiedzi na wiele  pytań dotyczących zachowań oraz postaw sportowców, jednak głębsze i trwałe zmiany w sferze psychicznej czy mentalnej będącej ich źródłem,  wymagają dodatkowej pracy z coachem lub psychologiem sportowym.

Czym jest coaching, a jak działa Sport Mind i jak na siebie wzajemnie wpływają? Na te pytania odpowiemy w dalszej części artykułu.

Środowisko trenerów sportowych jest w dużej mierze zgodne, że przygotowanie fizyczne, techniczne i taktyczne nie wystarcza, aby odnieść sukces na miarę potencjału sportowca, bo ten tkwi w głównej mierze w jego głowie. Miejscem, w którym w sporcie, a szczególnie na najwyższym poziomie, można szukać swojej przewagi nad rywalami to sfera mentalna. Jeśli założymy, że dwie drużyny lub para przeciwników posiadają bardzo podobne  przygotowanie fizyczne i techniczne, to w dniu startu w zawodach czy w meczu, stan mentalny danego dnia może zdecydować o zwycięstwie lub przegranej.

Narzędzie SportMind diagnozuje aktualny stan zawodników (a także całych zespołów) dostarczając konkretnych informacji ze sfery mentalno-psychicznej. Pozwala m.in. dowiedzieć się o ich rzeczywistych, często  nieświadomych, reakcjach i zachowaniach w czasie gry i treningu (np. czucie gry czy spostrzegawczość), postawie reprezentowanej w zespole czy grupie (stabilność, zdolność do pobudzania innych zawodników),  czynniki motywujące i stresujące oraz wiele innych.

Czym zaś jest coaching? Coraz częściej o nim słyszymy, ale nie wiemy do końca w jaki sposób pomaga. Trenerzy sportowi często widzą że potencjał sportowca jest duży, a jeszcze nie do końca ujawniony i jego rezerwy widzą właśnie w sferze mentalno-psychicznej. Coaching Mentalności Zwycięzcy ® (CMZ) jako unikatowa forma  pracy (także z częścią nieświadomą) jest nową formą pracy nad rozwijaniem tej sfery i możliwości uzyskiwania lepszych wyników przez sportowców.

W trakcie tego coachingu (CMZ)  sportowiec pracuje indywidualnie nad tematami, które go dotyczą. Nie ma na to jednej, uniwersalnej recepty czy ścieżki osiągnięcia sukcesu w tej sferze.

Dlaczego? Ponieważ kształt i przebieg sesji CMZ  jest determinowany przez jego indywidualne cechy, przekonania, wartości oraz aktualną sytuację życiową i sportową a także ich całościowy, osobisty odbiór świata.

Zadaniem coacha jest wykorzystanie swojej wiedzy i doświadczenia aby wejść w świat sportowca i wydobyć jego indywidualne i specyficzne potrzeby, a potem pracować z nimi. Różnorodne i często unikatowe potrzeby wynikają m.in. z faktu bycia nie tylko sportowcem, ale zwykłym człowiekiem i mogą być związane z tym co doświadcza wewnętrznie np. jako: presja, stres, trudności z koncentracją, niepewność siebie czy też w trakcie dochodzenia do siebie po porażce, kontuzji. Z drugiej strony może pojawić się też efekt “uderzenia do głowy wody sodowej” podczas spektakularnych sukcesów, zarabiania dużych pieniędzy. Odnalezienie równowagi w tym wszystkim może być dużym wewnętrznym wyzwaniem dla sportowca.

Coaching warto zacząć od dotarcia do swoich celów i ich odpowiedniego, świadomego sformułowania. A już podczas sesji CMZ, zawodnik może dotrzeć do źródeł swojej pasji, odnaleźć wewnętrzną motywację, szybko podnieść wewnętrzne jakości takie pewność siebie, luz,  czy też pozbyć się niepotrzebnych myśli i odczuć w ciele pojawiających się w różnych sytuacjach i dzięki temu uzyskać naturalny stan “Niezależnie od tego, co się zdarzy, dam sobie radę”. Natomiast diagnozy SportMind pokażą tę wewnętrzną zmianę.

Zatem te dwie rzeczy, czyli omówienie wyników analizy Sport Mind oraz dodatkowa praca nad sferą mentalno-psychiczną sprawiają, że oba te procesy stają się dla siebie odpowiednim uzupełnieniem, bo są w stanie przekazać zarówno pełną informację o tym jaka jest wewnętrzna rzeczywistość sportowca, podnieść poziom wykorzystania jego potencjału jak również zmierzyć zmiany wynikające z jego pracy nad sobą.

Dzięki połączeniu diagnoz SportMind z pracą z coachem lub psychologiem, życie prywatne i zawodowe sportowca nabiera większego porządku i spokoju. Świadomość tego co dzieje się w sferze mentalnej wpływa na całościową jakość jego życia, a to przekłada się na wyniki w sporcie. Zdolność do uzyskania  koncentracji, wzrost pewności siebie i poczucia własnej wartości, a także większy luz wpływają holistycznie na zawodnika. Warto więc pracować nad sferą mentalną i psychiczną, bo wyraźnie wpływają one na sferę fizyczną i wyniki w sporcie (Przeczytaj o tym więcej) oraz wpływają na to, jak ciało sportowca zachowuje się w trakcie treningu i zawodów.

Dla osób pracujących ze sferą mentalno-psychiczną sportowców, SportMind może pokazać obszary do pracy, a potem być stosowany jako narzędzie pomiaru zmian zachodzących w tej sferze w trakcie takiej pracy.

Dzięki danym ze SportMind sportowiec może też pracować nad samym sobą, gdyż zyskuje większą świadomość swojej osoby. Może połączyć wpływ zewnętrznych zdarzeń na swój  stan wewnętrzny, a także przepracować, na swój sposób, wewnętrzne, niekorzystne reakcje tak, aby w trakcie występów sportowych miały one jak najmniejszy wpływ na jego wyniki.

 

Autorzy: Dariusz Szostek, Magdalena Nowak