Sport Idea is an exclusive distributor of SportMind in Poland and have worldwide exclusivity for dance.

Mentalność i jej monitoring w tenisie

Sport Idea, z wykorzystaniem narzędzia SportMind, zadba o monitoring mentalny zawodników z Beskidzkiego Klubu Tenisowego Advantage w Bielsku Białej. Klub ten zajął drugą pozycję w rankingu PRO klubów tenisowych w Polsce w 2019 roku. Sport Idea wesprze także sztab szkoleniowy w zakresie interpretacji wyników diagnoz SportMind.

Tenis, jako sport indywidualny, generuje inne wyzwania i rodzaj stresu niż sporty zespołowe. Tam mecz mogą pomóc wygrać koledzy z drużyny, np. przejmując część zadań, czy też czasami trener z ławki wybierając zagranie taktyczne. Tu gracz na korcie jest sam i cała odpowiedzialność spoczywa na nim samym. Zawodnik musi podejmować wiele decyzji w krótkim okresie czasu. W czasie gry zawodnik nie może opuszczać kortu na dłużej oraz nie może skonsultować się z trenerem. System punktowania powoduje, że w żadnym momencie meczu nie można czuć się bezpiecznie, a także nie wiadomo kiedy on dokładnie się zakończy. Co więcej, jest to bardzo angażujący sport, a wychowanie tenisisty jest bardzo drogie. Wszystkie te czynniki wpływają mocno na psychikę graczy. Czego w zakresie mentalności potrzebują zawodnicy? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w poniższym artykule.

Wyboista droga do sukcesu w tenisie 

Kontrakty reklamowe oraz kwoty wygrywane na turniejach działają na wyobraźnię rodziców oraz ich pociech. Tenis jest jednak bardzo wymagający, nie tylko pod kątem taktycznym i fizycznym, ale głównie mentalnym. Bez zadbania o tę sferę trudno jest osiągnąć spektakularny sukces.

O karierze w profesjonalnym tenisie marzą setki tysięcy dzieci i rodziców na całym świecie. Rywalizacja w tym sporcie angażuje mentalnie zawodnika w grę przeciwko drugiemu zawodnikowi, ale czasem ta sfera działa też przeciwko niemu samemu. Stan psychiczny i wynikająca z tego forma mentalna ma znaczący wpływ na formę fizyczną sportowca co wielokrotnie można zobaczyć na zawodach.  SportMind już nie raz udowodnił swoją trafność w diagnozowaniu sfery mentalnej sportowców. Pokazują to przykłady zawodników z różnych dyscyplin sportowych. Teraz narzędzie to ma okazję sprawdzić się także w tenisie – mówi Dariusz Szostek, prezes Sport Idea, a także konsultant i trener SportMind.

Ważne umiejętności mentalne w tenisie 

Kiedy zawodnicy grają swój najlepszy tenis? Wtedy kiedy potrafią odsunąć od siebie wszystkie problemy i troski, dzięki czemu mogą być tylko “tu i teraz”. Ciało gra wtedy samo, czyli reaguje automatycznie na sytuację na korcie z wykorzystaniem wielokrotnie powtarzanych ruchów i odruchów. Im mniej myślenia tym lepiej. Sport dzieje się sam i taki ,,zautomatyzowany” stan nazywa się ,,flow” lub też ,,byciem w strefie”.

Charakteryzuje go między innymi:

  • Wysokie zaufanie do samego siebie,
  • Koncentracja i fizyczne rozluźnienie
  • Wewnętrzny spokój mimo bycia pod presją,
  • Radość podczas gry, która dzieje się niejako sama

SportMind pomaga w monitorowaniu aktualnych stanów mentalnych zawodników w dłuższym okresie czasu oraz umożliwia analizę ich zmian i trendów.

Znaczenie treningu mentalnego 

Każda osoba wymaga indywidualnie dobranej pracy mentalnej. Inaczej postępuje się ze sportowcami młodymi w każdej ą grupie wiekowej a inaczej z zawodowcami. Na poziomie mistrzowskim, kiedy fizyczne możliwości zawodników są na podobnym poziomie (przygotowanie fizyczne jest porównywalne), przygotowanie mentalne ma szczególne znaczenie. Podczas długich godzin gry jest to jedna z niewielu sfer, która może być poprawiana w trakcie trwania meczu. Długofalowo w sferze mentalnej wiele aspektów może podlegać ciągłemu doskonaleniu.

Treningowi mentalnemu nie poświęca się jednak tyle uwagi co treningowi techniki, taktyki i przygotowania fizycznego. Co jest tego głównym powodem? Czy to błędne przekonanie, że gotowość mentalna jest wrodzona i niezmienna, czy też trudności ze znalezieniem odpowiedniej osoby (trener mentalny, psycholog sportowy) specjalizującej się w danej dziedzinie sportu. Może też  przekonanie, że skoro przygotowania umiejętności mentalnego nie były potrzebne w przeszłości to dlaczego mają być potrzebne teraz?

Zawodnicy, którzy mają w sobie wielką miłość do sportu i nie będą wypychani na siłę na kort czy na boisko mają najlepsze podstawy do budowania przyszłego zawodowstwa. Na treningu powinna panować atmosfera zabawy opartej na realizacji zadań, a zawodnicy muszą nauczyć się podstawowych umiejętności mentalnych takich jak: utrzymywanie odpowiedniego poziomu motywacji, koncentracja, techniki relaksacyjne, wizualizacja, kontrola emocjonalna w trudnych sytuacjach, z wykorzystaniem m.in. rytuałów, koncepcji optymalnego stanu pobudzenia, czy najnowszych osiągnięć psychologii sportu lub dziedzin pokrewnych.

 

Autor: Magdalena Nowak