Sport Idea is an exclusive distributor of SportMind in Poland and have worldwide exclusivity for dance.

SportMind w tańcu

Taniec zaczyna się trenować zwykle od najmłodszych lat. Setki, tysiące godzin ćwiczeń, liczne poświęcenia oraz częste dostosowywanie życia prywatnego do tej aktywności są oznaką determinacji i wytrwałości w realizacji własnych marzeń. W tej sferze aktywność ta w niczym nie różni się od sportu, choć wielu osobom wydaje się inaczej. Mimo, że taniec kojarzy się bardziej ze sztuką, to jednak ostateczny wynik tancerza w rywalizacji zależy od  umiejętności pokazania swoich umiejętności wyrażonych poprzez ciało, tak jak dzieje się to we wszystkich tradycyjnych sportach.

Co dzieje się z osobami, które przygotowują swój umysł i ciało do osiągnięcia  sukcesu? Czy różnią się czymś od tych osób, które swój sukces wiążą z wiedzą i latami uczenia się i studiowania? Nie. Bo wszyscy mają i przeżywają swoje problemy, rozterki, dosięgają ich liczne ograniczenia oraz emocje wynikające  z codziennego życia, które bezpośrednio wpływają na wybraną przez nich dziedzinę sukcesu. Z tym że w przypadku tańca i sportu  weryfikacja rozwoju i pomiar sukcesu odbywa się w świetle jupiterów, podczas zawodów, w krótkim okresie czasu, w którym wszystko ma zagrać: siła fizyczna, technika jak i nastawienie danego dnia. Z punktu widzenia długofalowego sukcesu, kluczowym momentem w rozwoju kariery sportowej i tanecznej jest zdanie sobie sprawy z własnych ograniczeń, jak i istnienia wewnętrznych słabości oraz znalezienie sposobów pokonywania ich, umożliwiając tym samym wznoszenie się na wyżyny swoich aktualnych możliwości.

Jak Sport Mind może w tym pomóc tancerzom?

Przede wszystkim dostarczając informacje o ich aktualnym nastawieniu mentalnym w trakcie uprawiania tańca jak i aktualnego stanu mentalnego tuż przed zawodami. Dzięki temu narzędziu mogą oni poznać swoje słabości, mocne strony, a także czynniki stresujące ich oraz motywujące ich. Przed występem użyteczną informacją będzie: stopień kontroli umysłu nad ciałem, a także tym, gdzie tancerz kieruje obecnie swoje myśli – na trening, występ czy też w obszary odciągające jego myśli od występu takie jak , ból, strach, zranienie itp. Dzięki tym informacjom wiadomo jak powinno się z nimi pracować, zarówno w trakcie  treningu jak i podczas pracy ze sferą mentalną czy psychiczną. Dzięki takiej identyfikacji sposobu dotarcia do danej osoby poprawia się komunikacja, i  może nastąpić szybsze oraz lepsze wykorzystanie istniejącego potencjału tanecznego.

Oprócz występów indywidualnych, w tańcu liczą się także całe zespoły.

Warto zbadać jaka atmosfera panuje między tancerzami, jak wygląda ich współpraca oraz jak wysoki mają poziom aspiracji jako cały zespół. Być może istnieją pewne blokady, które stoją na drodze do osiągnięcia wysokiej wydajności wspólnej pracy, takie jak np. konflikty, roztargnienie, brak wzajemnego flow? ,,Analiza zespołu” pozwoli zobaczyć wewnętrzny obraz całego zespołu i dzięki temu dopasować działania trenerskie do potrzeb całego zespołu.

Czy można zmienić swoją mentalność?

Mówiąc potocznie o mentalności przyjmuje się często, że nie da się jej zmienić. Jednak nasze doświadczenie w Sport Idea w pracy z wieloma sportowcami z różnych dziedzin sportu pokazuje, że praca nad tą sferą pozwala diametralnie i bardzo szybko ją zmienić, a tym samym umożliwia istotnie poprawić wyniki w trakcie najważniejszych występów. Ta wewnętrzna zmiana jest także widoczna w diagnozach SportMind! To co jest konieczne do zmiany swojego nastawienia i swojej mentalności, to chęć i gotowość sportowca, czy w tym przypadku tancerza, na zmiany samego siebie i pełne zaangażowanie w pracę z nami na tym obszarze.

Końcowe efekty mogą wtedy przejść wszelkie początkowe wyobrażenia. Dlatego w kontekście takiej pracy często posługujemy się hasłem „Nie oczekuj niczego, spodziewaj się wszystkiego”.

 

Autorzy: Magdalena Nowak, Dariusz Szostek