Sport Idea is an exclusive distributor of SportMind in Poland and have worldwide exclusivity for dance.

Legia utrzymuje pozycję w lidze pomimo braku najbardziej utytułowanego zawodnika

 

Zobacz jak tego dokonali

Legia Warszawa jest zespołem grającym od kilku lat w II-lidze siatkówki męskiej. W sezonie zasadniczym 2017/2018 zajęła 4 miejsce w swojej lidze, a potem w play-offach skończyła na miejscu 3-4 i to pomimo iż ostatnie, kluczowe 6 meczy (jeden w rundzie zasadniczej i pięć w play-offach) grała bez swojego najbardziej utytułowanego zawodnika, który odszedł z drużyny.

Legia Warszawa zaczęła używać SportMind na początku drugiej rundy sezonu 2017/2018 i korzystała z diagnoz do końca tego sezonu.

Przedmeczowe diagnozy pokazały, że  Agresja i Niepokój wpływają na wyniki zespołu

Współpraca skupiła się głównie na diagnostyce przedmeczowej (diagnozy Przeciwnik oraz Energia psychiczna). Trener miał dodatkowe wsparcie w postaci konsultacji i interpretacji wyników ze SportMind i na ich podstawie podejmował ostateczne decyzje co do składu meczowego oraz sposobu motywowania i prowadzenia drużyny.

Z analiz diagnoz Przeciwnik i wyników meczy na przestrzeni czasu wyniknęły ciekawe spostrzeżenia. Parametr Agresja osiągnął najniższe (wartości 5-16) wyniki w kolejnych trzech meczach, po odejściu najbardziej utytułowanego zawodnika, a zespół wygrał 3 te bardzo ważne mecze tracąc tylko jednego seta. W tych meczach wartości parametru Niepokój były średnie (wartości 32-57).

Natomiast we wszystkich przypadkach meczy w których zespół grał z bardzo niskim poziomem parametru Niepokój (wartości 3-7)  kończył się porażką.

Dlaczego jest to interesujące?

Agresja może być jednym z podstawowych źródeł dobrej gry. Wysoki poziom agresji sprawia, że zespół radzi sobie z sytuacjami bardziej walecznie i z większym użyciem siły, ale przy bardzo wysokich poziomach około 95-100, następuje zbytnie napięcie i w sportach kontaktowych należy uważać na możliwość faulów i kolejnych kar, szczególnie gdy parametr Niepokoju jest też wysoki. Przy niskich poziomach potrzebna dawka agresywności nie zostanie użyta w meczu, więc przeciwnik może to wykorzystać aby wygrać.

W przypadku Legii niski poziom Agresji oznaczał wygraną.

Parametr Niepokój przy jego wysokich wartościach, związany jest: z niepewnością, niską wiarą w siebie i obniżonym poczuciem własnej wartości.  W takich przypadku trzeba zmienić to odczucie w zespole i upewnić go w tym, że ma wystarczające umiejętności do gry z przeciwnikiem aby wygrać. Przy bardzo niskich wartościach tego parametru (0-10), nie ma odpowiedniego wewnętrznego pobudzenia zespołu i ten może zacząć zachowywać się tak, jakby mecz z tym przeciwnikiem był mu obojętny – „bo sam się wygra”.

Jednak biorąc pod uwagę konkretny wynik diagnozy, wszystkie parametry muszą być analizowane razem. Np. bardzo niska wartość parametru Niepokój może być rekompensowana pobudzeniem wynikającym z innych parametrów o dużej wartości np. Agresja czy Stymulacja.

W przypadku Legii niski poziom Pobudzenia oznaczał przegraną.

 „Oczywiście to nie musi dotyczyć wszystkich zespołów. Przy analizie diagnoz Przeciwnik ważne jest aby znaleźć optymalne parametry dla danego zespołu, gdyż ten jest zawsze zbiorowiskiem określonych indywidualności i charakterów” mówi o współpracy coach i konsultant SportMind – Dariusz Szostek.

„Wiedziałem więcej o pewności siebie i odczuciach graczy” – mówi trener Legii o współpracy ze SportMind

Dzięki SportMind poznałem nowy wymiar pracy ze sportowcami. Szeroko pojęta psychologia sportu jest mi znana i wiem jak ważna jest w uzyskiwaniu wysokich wyników sportowych, ale z metodą użytą w SportMind spotkałem się pierwszy raz i jestem pod wrażeniem. Wyniki uzyskiwane dzięki tej metodzie na pewno pomagają w realizacji wyznaczonych celów.

Korzystanie ze SportMind ułatwia mi pracę, choć oczywiście trzeba się wdrożyć. Dzięki niej mam możliwość oceny zawodnika bardziej po kątem jak się czuje, jaką ma pewność siebie, czy coś go nie rozprasza. A także jak te czynniki wpływają na jego grę.

Na podstawie przedmeczowych diagnoz mogę odpowiednio stymulować zawodników na najbliższy mecz. Widać w nich nastawienie drużyny na przeciwnika i na podstawie tych wyników mogę stymulować swoich zawodników, lub zdejmować z nich presję, czy też podtrzymywać osiągnięte wyniki. Pozwala to także bardziej skupić się już na samych zagadnieniach taktycznych.

Najbardziej pomocne są dla mnie indywidualne diagnozy zawodników. Widać w nich bezpośrednie zaangażowanie przed meczem, o czym praktycznie myślą, na czym się w danym momencie skupiają, jak się czują fizycznie. Na tej podstawie mogę bardziej szczegółowo i szybciej ocenić grę danego zawodnika, oraz stwierdzić, czy jest w stanie coś poprawić w swojej grze w danym meczu” mówi Daniel Kołodziejczyk trener Legii.

Tags:
,