Sport Idea is an exclusive distributor of SportMind in Poland and have worldwide exclusivity for dance.

Zawodniczka zmienia swoje nastawienie w przeciągu godziny pracy z coachem i zdobywa srebrny medal na Mistrzostwach Polski w kick-boxingu

Jak szybko można zmienić stan? Jak można wykorzystać diagnozy SportMind do pracy nad mentalnością sportową? Czy pokażą zmianę zachodzącą w trakcie sesji? Jak ten stan przekłada się bezpośrednio na wyniki?

Oto pytania, które często mogą się pojawiać u osób pracujących nad mentalnością zawodników lub też trenerów sportowych, trenujących sportowców indywidualnych lub zespoły sportowe.

Poniższy przykład odpowiada na te pytania. Przykład pochodzi z sesji coachingowej zawodniczki uprawiającej kick-boxing.

Zawodniczka pracowała ze mną coachingowo rok wcześniej w specjalnym podejściu (Coaching Mentalności Zwycięzcy ®) pracujący z częścią nieświadomą. Przepracowała sytuacje ringowe oraz reakcje emocjonalno-cielesne występujące podczas walki, a które powodowały, że nie walczyła, tak jak sama uważała, ze mogła. Po roku zadzwoniła i poprosiła o kolejne spotkanie, które miało ją przygotować do Mistrzostw Polski seniorów. Powiedziała, że ze swojej strony zrobiła już wszystko: treningi, dieta, a teraz chciała popracować nad swoją mentalnością, bo jak stwierdziła, to co przepracowała rok wcześniej, już się w niej nie pojawiało i teraz chce zrobić kolejny krok w obszarze mentalnym. Przed sesją i zaraz po niej wykonała diagnozę Energia psychiczna, która na bieżąco pokazała zmiany jakie zaszły w części nieświadomej i jej stanie.

 

Oto wynik końcowy w postaci diagramu ze SportMind:

Rys. 1 Wyniki Energii psychicznej

A oto wykres zmian, które zaszły w jej stanie wewnętrznym w przeciągu godziny (wykres Trend ze SportMind)

Rys. 2 Energia psychiczna – Trend

Z punktu widzenia praktyki sportowej idealne wyniki Energii psychicznej to kiedy sportowiec ma wysoki poziom „Równowaga umysłu i ciała” (co oznacza że umysł kontroluje ciało) wysoką „Energię psychiczną” a „Tryb energetyczny” Zrównoważony. Jeśli chodzi o diagram to „Mecz” i „Trening” powinny być powyżej wartości 50, a reszta parametrów poniżej.

Jak widać u zawodniczki po godzinie sesji zaszły zmiany, które spowodowały bardzo duże przesunięcie wyników w kierunku optymalnym. Przede wszystkim tryb energetyczny zmienił się z Inwestycyjnego na Zrównoważony a parametr „Równowaga umysłu i ciała” z wartości 29 wskoczył na 77,2, co w przypadku sportów walki jest aspektem kluczowym, gdyż przy niskiej kontroli umysłu nad ciałem byle cios, zranienie może powodować uciekanie myśli do bólu ciała i dekoncentrację. Zwiększyła się także Energia psychiczna (z 33 na 57). Wszystkie parametry, które powinny być wysokie: „Kontrola umysłu nad ciałem”, „Energia psychiczna”, „Mecz” i „Trening” podwyższyły się, a te które powinny być niskie (tzn. bez zbytniego poświęcania im świadomych myśli) zmniejszyły się.

Dwa dni po sesji rozpoczęły się Mistrzostwa Polski. Zawodniczka zdobyła na nich srebrny medal, w finale przegrywając ze starszą od siebie o 6 lat,  bardziej doświadczoną i utytułowaną zawodniczką. Po Mistrzostwach była szczęśliwa i zadowolona z siebie oraz z tego że nie pękła na ringu, a także z tego że pokazała na tych zawodach swoje umiejętności i charakter.

Autor: Dariusz Szostek, coach, konsultant i trener SportMind

Przeczytaj co o tego rodzaju pracy nad sobą myśli sama zawodniczka